Domowe masło orzechowe

Masło orzechowe sprawdza się nie tylko, jako smaczny i pożywny dodatek do kanapek. Na jego bazie przygotować można zarówno pyszne słodycze i wypieki, a także smaczne sosy do dań wytrawnych.

Naturalne masło orzechowe bez dodatku oleju, cukru i zbyt dużej ilości soli jest także zdrowe. Orzeszki ziemne dostarczają naszemu organizmowi całej masy wielonasyconych kwasów tłuszczowych, które są doskonałe w profilaktyce antymiażdżycowej. Dodatkowo są cennym źródłem witaminy E, a także błonnika oraz witaminy z grupy B. Co ciekawe, mimo iż masło orzechowe jest tłuste i bardzo sycące, to poleca się jego spożywanie także osobom pozostającym na diecie.

Harvard School of Public Health przeprowadził badania, na podstawie których ustalono iż wprowadzenie masła orzechowego do diety nie tylko nie powoduje tycia, a wręcz przeciwnie – pomaga tracić na wadze!

Jak zrobić masło orzechowe domowym sposobem?

Aby przygotować domowe masło orzechowe potrzebujesz dokładnie dwóch rzeczy. Pierwszą z nich są oczywiście orzeszki ziemne. Najlepiej zdecydować się na ich naturalną postać w łupinkach. W tym wypadku warto je po obraniu delikatnie uprażyć na patelni. Świetnie sprawdzą się jednak także już uprażone orzeszki ziemne np. w puszce. Warto zwrócić uwagę wówczas, by nie było w ich składzie oleju.

Druga rzecz, której potrzebujesz to dobrej jakości blender lub malakser. Cała filozofia polega bowiem na dokładnym zmieleniu orzeszków ziemnych. Im dłużej będziemy je mielić, tym bardziej gładkie masło orzechowe otrzymamy. Należy pamiętać jednak o tym, by malakser wyłączać po około minucie pracy na wysokich obrotach. W innym wypadku nastąpi ryzyko przegrzania urządzenia.

W zależności od mocy posiadanego blendera przygotowanie masła potrwa od kilku do kilkunastu minut. Mój malakser posiada moc 1300 W. Na jeden słoiczek masła zużyłam dwie puszki orzeszków ziemnych. Przygotowanie masła zajęło mi jakieś 3-4 minuty.