Koperek – doskonały jako lekarstwo, jak i kulinarny dodatek

Koperek znany był już starożytnym Grekom i Rzymianom, którzy wykorzystywali go jako lekarstwo na szybsze gojenie się ran. W średniowieczu zaś przypisywano mu między innymi zdolności magiczne, dzięki czemu stawał się składnikiem na przykład ówczesnych eliksirów miłości.

Jego nazwa pochodzi od staronorweskiego słowa „dilla” oznaczającego „uspokojać” (w języku ang. koperek to dill). Nic dziwnego zatem, iż herbata z kopru zalecana jest zatem na bezsenność. Świetnie działa ona także na skurcze mięśni, dlatego zaleca się jej spożywanie w wypadku problemów trawiennych.

Koper w kuchni

Współcześnie koper uprawiany jest praktycznie na całym świecie. Jest rośliną, która doskonale przyjmie się także w przydomowym ogródku. W Polsce najczęściej podawany jest z ziemniakami, ale jego zastosowanie w kuchni może być o wiele bardziej szerokie. Z czym łączyć intensywny smak kopru?

Coraz bardziej popularna sztuka łączenia smaków polegająca na dobieraniu produktów wedle ich kolorów sprawdzi się także w przypadku koperku właśnie. Doskonale smakować będzie on bowiem właśnie między innymi z awokado, zielonym groszkiem, miętą i ogórkami.

Będzie także dobrym dodatkiem do owoców morza oraz ryb. W Szwecji popularne jest gotowanie krabów w wodzie z dodatkiem kopru. W Tajlandii zaś, choć w Azji zioło to nie cieszy się aż tak dużym uznaniem jak choćby w Europie, dodaje się go do niektórych potraw regionalnych z rybą w głównej roli właśnie.

Trudno nie wspomnieć także o tym, iż koper wykorzystywany jest często do marynowania oraz przyrządzania produktów kiszonych. Poza tym z sukcesem połączycie go także między innymi z:

  • produktami mlecznymi, jak np. jogurt, śmietana
  • jajkami
  • burakami
  • kalafiorem
  • pieczywem żytnim

Źródła:

  • https://www.ekologia.pl/styl-zycia/zdrowa-zywnosc/koperek-warzywo-wlasciwosci-witaminy-i-wartosci-odzywcze-koperku,24047.html
  • „Leksykon smaków”, Niki Segnit, Grupa Wydawnicza Foksal, 2010, ISBN 978-83-280-4695-5

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *