Warzywa

Jedzenie bobu jest zbrodnią, którą da się porównać ze zjadaniem głów własnych rodziców twierdził Pitagoras.

Jego niechęć do tego niepozornego warzywa wynikała z religijnych przekonań związanych z dogmatami założonej przez siebie sekty w Magna Graceia. Kto nie lubi jednak bobu – warzywa skądinąd niezwykle smacznego – może sięgnąć po inny gatunek warzywa. Tych bowiem nie brakuje.

Warzywa są podstawą diety wegańskiej, która wyklucza całkowicie produkty pochodzenia zwierzęcego. Różnorodność tego rodzaju kuchni jest najlepszym dowodem na to, jak z jak szerokim wachlarzem produktów mamy do czynienia. Trudno określić ile rodzajów warzyw tak naprawdę uprawia się na całym świecie. Wedle Wikipedii opierającej się na badaniach M. Gapińskiego jest ich co najmniej 250.

Warzywa mogą być – podobnie jak owoce – spożywane zarówno na surowo, jak i być poddawane różnego rodzaju obróbce termicznej. W dużej mierze zależy to od rodzaju konkretnego warzywa. O ile spożywanie ziemniaków w stanie surowym może zakończyć się bólem żołądka i gorączką, o tyle soczysta i chrupiąca marchewka to przekąska nie tylko smaczna, ale i bardzo zdrowa.

Współcześnie mamy dostęp do warzyw pochodzących nie tylko z naszego kręgu kulturowego, ale także tych produkowanych w najodleglejszych zakątkach świata. Związane jest to oczywiście z eksportem i importem produktów spożywczych na szeroką skalę. Już wcześniej jednak warzywa potrafiły „wędrować” pomiędzy krajami zupełnie bez pomocy człowieka. Fenomenem tym zajmował się Darwin zastanawiając się, w jaki sposób nasiona danych roślin przenoszą się z danego miejsca do innego. Jak możemy przeczytać w książce Henry’ego Nicholls’a „Galapagos. Historia naturalna Darwin nakarmił gołębia nasionami, a następnie zabił ptaka. Po moczeniu jego zwłok w słonej wodzie (wychodząc z założenia, iż wiele ptaków kończy swój żywot w wodach morskich podczas swych wędrówek), wydobył nasiona ze zwierzęcia. Następnie z sukcesem je także zasadził.

Dowiedz się więcej o: