Ryby i owoce morza

Bogactwo mórz, oceanów czy też jezior lub rzek jest nieocenione. Nie dziwi zatem fakt, że spożycie ryb i owoców morza rośnie w skali globalnej z roku na rok.

Nie tylko wyśmienicie smakują, ale są także źródłem całej masy składników odżywczych, których nie powinno zabraknąć w codziennej diecie. Łatwo przyswajalne białko, wielonasycone kwasy tłuszczowe, witaminy i aminokwasy to tylko początek listy tych cennych elementów. Jeśli zależy Ci na zbilansowanej, zdrowej diecie postaw na obfitość produktów, których dostarcza nam morze.

Wśród ryb wyróżnić możemy te słodkowodne (ich naturalnym środowiskiem są jeziora i rzeki) oraz słonowodne (pozyskiwane z mórz i oceanów). Owoce morza zaś, jak sama nazwa wskazuje, występują w morzach oraz oceanach. Te drugie są niezwykle popularne zwłaszcza w kuchni śródziemnomorskiej, coraz częściej goszczą jednak także na polskich stołach.

Pamiętać powinniśmy o tym, iż dobrej jakości produkt to podstawa w sztuce kulinarnej. Dotyczy to także, a może przede wszystkim ryb właśnie. Warto wybrać produkt droższy, ale o odpowiednim pochodzeniu. Zapewni nam to połowę sukcesu w osiągnięciu końcowo pożądanego smaku. W tym wypadku dochodzi także aspekt etyczny – tak zwane ryby hodowlane żyją często w okropnych warunkach. O wiele lepiej jest zdecydować się na rybę złowioną w swym naturalnym środowisku, a o ile to możliwe – także jej świeżą, nie mrożoną wersję.