qchnia się stołuje – wegańskie danie koreańskie z japońską pastą miso

Kuchnia koreańska jest jedną z najzdrowszych na świecie. W Europie nie cieszy się jeszcze tak dużą popularnością, jak niedaleko jej kulturowo kuchnia japońska. Ale gdzieniegdzie odnaleźć można już koreańskie knajpy – qchnia odwiedziła jedną z nich. NIe byłabym sobą zobaczywszy miejsce, gdzie spróbowac mogę czegoś nowego, by przejść dalej obojętnie.

Chrupiące tofu z bukietem sałat, tradycyjną pastą miso i ryżem – to danie, które zaskoczyło mnie intensywnością smaków. Wszystko to za sprawą wspomnianej pasty miso, którą przygotowuje się z fermentowanej soji. Jest to tradycyjna bardzo gęsta pasta, którą w kuchni azjatyckiej wykorzystuje się głównie do sosów oraz zup. Jej historia jest bardzo długa – ponoć wynaleziono ją już ponad 2500 lat temu.

Warto spróbować jej smaku i aromatu, który trudno porównać do czegoś innego. Dominuje przede wszystkim smak słony, ale aromat jest raczej trudny do opisania. Zawiera dużą ilość białka, witamin i soli mineralnych. Można używać jej jako zamiennik soli, co z pewnością doda naszemu daniu orientalnej nuty, a dodatkowo będzie o wiele zdrowsze!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *