Przepis: kawa czekoladowa mocca

Połączenie kawy z czekoladą od dawien dawna uznawane jest za smakoszy z całego świata za idealną kompozycję smaków i aromatów. To połączenie często spotykane w różnego rodzaju deserach i ciastach. Doskonale sprawdza się także w formie gorącego napoju. Otrzymujemy wówczas tak zwaną kawę mokka. Jej nazwa pochodzi od jemeńskiego portu Mokha. Z tego rejonu pochodzi bowiem gatunek kawy o czekoladowym aromacie. Kawę mokka przygotujecie jednak także z innych ziaren kawy. W oryginale do kawy tej nie dodaje się spienionego mleka, a bitą śmietanę. Ja osobiście wolę jednak wersję z mlekiem właśnie – napój jest wówczas bardziej wyrazisty i nie tak słodki.

Czego potrzebujesz?

  • filiżankę mocnego espresso
  • mleko
  • kilka kostek czekolady

Przygotowanie:

  • Rodzaj i ilość czekolady to kwestia indywidualnego gustu. Często przepis na mokkę opiera się na czarnej czekoladzie w proszku lub syropie. Ja używam czekolady w kostkach, którą rozpuszczam w kąpieli wodnej wraz z mlekiem. Ilość mleka – proporcjonalnie do ilości zaparzonego espresso w stosunku 2:1 (2 x tyle mleka, co kawy). To zapewni odpowiedni balans pomiędzy słodyczą czekolady, a goryczą kawy.
  • Rozpuszczoną czekoladę wraz z mlekiem dodać do espresso wlanego wcześniej do szklanki.
  • Kawę udekorować można spienionym mlekiem lub bitą śmietaną – w zależności od gustu. Na wierzch posypać odrobinę kakao.

Ja wykorzystałam czarną i mleczną czekoladę. Z powodzeniem dodać można jednak także czekoladę o innym smaku – jak na przykład z masłem orzechowym lub czekoladę nougatową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *