Winogrona – słodki owoc i bogactwo cennych składników odżywczych

Winogrona uprawiane były już za czasów starożytnych. W Polsce pojawiły się za Piastów za sprawą Krzyżaków, którzy przywieźli je do naszego kraju jako pierwsi. Obecnie winorośl uprawiana jest praktycznie na całym świecie, a jednym z regionów który najbardziej jest z nią kojarzony jest Basen Morza Śródziemnego.

Rodzaje winogron i ich właściwości odżywcze

Winogrona podzielić możemy przede wszystkim na białe oraz czerwone. Te drugie zawierają większą ilość składników odżywczych, w tym tak zwanego resweratrolu. Jest to flawonoid (związek pochodzenia roślinnego), który wykazuje właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne, a także antyrakowe.

Ten słodki owoc to także bogate źródło potasu (wpływającego pozytywnie na pracę serca i równowagę gospodarki wodnej w organizmie). Inne cenne składniki odżywcze, które odnajdziemy w winogronach to między innymi witaminy C, B1, B2 oraz B6, a także beta-karoten.

Na świecie istnieje wiele odmian winorośli. Różnią się wielkością, smakiem oraz grubością skórki. Ta ostatnia zawiera najwięcej witamin i odżywczych składników. Warto wybierać ciemne winogrona, które posiadają więcej składników odżywczych. Owoce najlepiej spożywać wraz ze skórką oraz pestkami.

Najdroższe winogrona świata

Ruby Red – tak nazywa się odmiana winogron, które uchodzą za najdroższe na świecie. Owoce te osiągają duże rozmiary (winogrona mogą być wielkości piłeczki do tenisa stołowego). Odmiana ta uprawiana jest w Japonii, gdzie kiść winogron Ruby Red sprzedano za rekordowe 11 tysięcy dolarów.

Winogrona w kuchni

Winorośla dostarczają nam owoców, z których produkuje się wino. I to z tym smacznym i w rozsądnych ilościach – także zdrowym – trunkiem alkoholowym najczęściej kojarzymy winogrona właśnie. Można je wykorzystać jednak także zarówno w daniach na słono, jak i w deserach.

Jak korzystać z winogron w kuchni, z czym je podawać?

California Table Grape Commission (instytucja zajmująca się promocją kalifornijskich winogron) podaje, iż w wielu przypadkach znakomicie można nimi zastąpić… pomidory. Teza odważna, aczkolwiek warta sprawdzenia i wypróbowania. Pomyśleliście kiedyś o podaniu winogron np. z mozzarellą?

Nieco bardziej konwencjonalne połączenie to zestawienie tych owoców z migdałami lub orzechami włoskimi. Świetnie sprawdzą się także jako dodatkowy element popularnej deski serów. Skoro wino z serami to doskonała kompozycja, to sprawdzą się także winogrona w surowej formie.

Z winogron wytwarzać można przetwory, dodawać do surówek i sałatek, a także wykorzystać w deserach. Szerokie zastosowanie znajduje także olej z pestek winogron. Jest praktycznie bezsmakowy i bezzapachowy – stanie się zatem doskonałym neutralnym nośnikiem smaku i aromatu.

Źródła:

Niki Segnit, Leksykon Smaków, Grupa Wydawnicza Foksal, 2010, ISBN 978-83-280-4695-5

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,24984580,japonia-najdrozsza-kisc-winogron-na-swiecie-24-winogrona.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *