
Winogrona uprawiane były już za czasów starożytnych. W Polsce pojawiły się za Piastów za sprawą Krzyżaków, którzy przywieźli je do naszego kraju jako pierwsi. Obecnie winorośl uprawiana jest praktycznie na całym świecie, a jednym z regionów który najbardziej jest z nią kojarzony jest Basen Morza Śródziemnego.
Rodzaje winogron i ich właściwości odżywcze
Winogrona podzielić możemy przede wszystkim na białe oraz czerwone. Te drugie zawierają większą ilość składników odżywczych, w tym tak zwanego resweratrolu. Jest to flawonoid (związek pochodzenia roślinnego), który wykazuje właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne, a także antyrakowe.
Ten słodki owoc to także bogate źródło potasu (wpływającego pozytywnie na pracę serca i równowagę gospodarki wodnej w organizmie). Inne cenne składniki odżywcze, które odnajdziemy w winogronach to między innymi witaminy C, B1, B2 oraz B6, a także beta-karoten.
Na świecie istnieje wiele odmian winorośli. Różnią się wielkością, smakiem oraz grubością skórki. Ta ostatnia zawiera najwięcej witamin i odżywczych składników. Warto wybierać ciemne winogrona, które posiadają więcej składników odżywczych. Owoce najlepiej spożywać wraz ze skórką oraz pestkami.
Najdroższe winogrona świata
Ruby Red – tak nazywa się odmiana winogron, które uchodzą za najdroższe na świecie. Owoce te osiągają duże rozmiary (winogrona mogą być wielkości piłeczki do tenisa stołowego). Odmiana ta uprawiana jest w Japonii, gdzie kiść winogron Ruby Red sprzedano za rekordowe 11 tysięcy dolarów.
Winogrona w kuchni
Winorośla dostarczają nam owoców, z których produkuje się wino. I to z tym smacznym i w rozsądnych ilościach – także zdrowym – trunkiem alkoholowym najczęściej kojarzymy winogrona właśnie. Można je wykorzystać jednak także zarówno w daniach na słono, jak i w deserach.
Jak korzystać z winogron w kuchni, z czym je podawać?
California Table Grape Commission (instytucja zajmująca się promocją kalifornijskich winogron) podaje, iż w wielu przypadkach znakomicie można nimi zastąpić… pomidory. Teza odważna, aczkolwiek warta sprawdzenia i wypróbowania. Pomyśleliście kiedyś o podaniu winogron np. z mozzarellą?
Nieco bardziej konwencjonalne połączenie to zestawienie tych owoców z migdałami lub orzechami włoskimi. Świetnie sprawdzą się także jako dodatkowy element popularnej deski serów. Skoro wino z serami to doskonała kompozycja, to sprawdzą się także winogrona w surowej formie.
Z winogron wytwarzać można przetwory, dodawać do surówek i sałatek, a także wykorzystać w deserach. Szerokie zastosowanie znajduje także olej z pestek winogron. Jest praktycznie bezsmakowy i bezzapachowy – stanie się zatem doskonałym neutralnym nośnikiem smaku i aromatu.
Źródła:
Niki Segnit, Leksykon Smaków, Grupa Wydawnicza Foksal, 2010, ISBN 978-83-280-4695-5