Maliny – słodka pokusa, którą doceniał już Hipokrates

Maliny należą w Polsce do jednych z najpopularniejszych owoców. Ich sezonowość sprawia, iż często stają się także głównym składnikiem różnego rodzaju przetworów. W ten sposób smak lata zamknąć można w słoiku i cieszyć się nim także jesienią oraz zimą.

Maliny znane są ludzkości od czasów starożytnych, ich uprawą zajęli się jednak w Europie dopiero mnisi w okresie średniowiecza. Za ojczyznę malin uznaje się grecką wyspę Kretę.

Zarówno owoc, jak i liście malin dostarczają wielu cennych składników odżywczych oraz witamin (w tym witamina C oraz E). Są także cennym źródłem błonnika, pektyn i kwasów organicznych. W ich owocach znajduje się około 100 olejków eterycznych, które odpowiadają za ich niesamowity smak oraz aromat.

Lecznicze właściwości malin

Sok z malin na przeziębienie – ten babciny sposób do dziś cieszy się dużą popularnością i zyskuje uznanie także lekarzy. Już Hipokrates zalecał bowiem spożywanie tych owoców, jako środek napotny.

Maliny zawierają związek organiczny o nazwie keton. Badania wykazały, iż ma on wpływ na gromadzenie się tkanki tłuszczowej. W związku z tym spożywanie tych owoców zalecane jest osobom, które borykają się z nadwagą. Dodatkowym atutem jest niski indeks glikemiczny malin.

Co ciekawe, napar z liści malin może pomóc w problemach żołądkowych. Dodatkowo picie tak przygotowanego napoju przed i w trakcie menstruacji pomoże uporać się z silnymi bólami, które towarzyszą wielu kobietom. Napar taki ma bowiem właściwości rozkurczające.

Maliny w kuchni

Smak malin doskonale połączyć można z innymi owocami o podobnej nucie smakowej, w których odnajdziemy słodycz i kwaskowatość. Mogą to być choćby morele, ananas, brzoskwinie, jeżyny czy figi.

W malinach, podobnie jak w truskawkach, doszukać można się również delikatnych nut mlecznych. Świetnie komponują się dlatego także z produktami mlecznymi, jak słodka śmietanka, jogurt oraz miękkie sery. Ich słodycz doskonale dopełni także biała czekolada.

Wśród orzechów, które doskonale skomponują się z malinami wymienić należy migdały, które potrafią złagodzić nieraz nieco szorstkie nuty smakowe owych owoców. Dobrze smakować będą również z orzechami laskowymi. Ciekawe połączenie to także malina z kokosem.

Ten słodki owoc smakuje świetnie spożywany na surowo, a także jako dodatek do deserów i ciast. Z powodzeniem można go łączyć także ze smakami wytrawnymi. Malinowy dressing do sałatki, sos z dodatkiem malin lub świeże owoce w sałatce z owocami morza – możliwości jest naprawdę wiele.

Wsród róznego rodzaju odmian malin wymienić mozna dwie dość nietypowe.”

  • malina zółta (Golden Queen) jest wyjątkowo słodka i faktycznie jest nietypowego koloru żółtego
  • odmiana Jewel zaś charakteryzuje się czarnym kolorem i dużymi, dorodnymi owocami

Źródła:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *