Nabiał

Pij mleko, będziesz wielki!

Nabiał to wszelkiego rodzaju produkty pochodzenia zwierzęcego, które towarzyszą nam od śniadania, przez obiad, podwieczorek aż po kolację. Mowa tu o mleku, jego przetworach oraz jajkach. Człowiek jest jedynym ssakiem, który spożywa mleko również będąc już osobnikiem dorosłym. Wiąże się to kontrowersjami w świecie dietetyków. Jedni twierdzą, iż nabiał jest cennym składnikiem wapnia i innych istotnych składników odżywczych. Inni są zdania, że człowiek nie powinien spożywać mleka innego, niż własnej matki w okresie niemowlęcym.

Faktem jest, że bydło udomowiono już prawdopodobnie jakieś 10 tysięcy lat temu. I do tego czasu mleko towarzyszy ludzkości w codziennej diecie. Nie wchodząc w dysputy na temat zasadności jego spożywania – któż z nas nie lubi aromatycznej kawy z dodatkiem puszystej śmietanki lub klasycznego jajka na miękko w niedzielny poranek?

Ciekawostką jest, iż jedynie około 1/3 ludzkości spożywa nabiał regularnie. Do jego trawienia niezbędna jest obecność aktywnego enzymu zwanego laktazą. Jego obecność w organizmie warunkowana jest genetycznie i uzależniona jest od tego, czym zajmowali się nasi przodkowie. Z tego powodu w Azji nabiał i jego przetwory nie należą do najpopularniejszych produktów spożywczych. Wielu Azjatów twierdzi nawet, iż ludzie Zachodu – ze względu na regularne spożywanie mleka – wydzielają kwaskowaty zapach, którego trudno szukać wśród nich samych.

Najwięcej nabiału spożywają Europejczycy. Jest on także bardzo popularny w Ameryce Północnej (czymże byłaby amerykańska kuchnia bez słynnego mac and cheese..?). Warto zaznaczyć, że produkty na bazie mleka, jak i ono samo coraz bardziej podbija serca także tych rejonów świata, którym było ono do tej pory obce kulturowo. Eksport nabiału do krajów azjatyckich wykazuje bowiem od wielu już lat tendencję rosnącą. Oferta producentów nabiału wciąż rozszerzana jest o kolejne produkty pozbawione laktozy – tak, by także ci którzy mogą mieć problemy trawienne związane z konsumpcją nabiału, mogli cieszyć się jego smakiem.