Bądź eko!

„Mamy tylko jedną Ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego, na pozór niewielkiego, ludzkiego działania, zależy od każdego z nas.” – Florian Longin Plit

Tę maksymę powinien wziąć sobie każdy z nas do serca, zwłaszcza w dobie coraz bardziej galopującego postępu technologicznego, który odbija się niestety na naszym ekosystemie. Ważne są nie tylko globalne działania na rzecz zahamowania zaśmiecania Ziemi, globalnego ocieplenia i niszczenia fauny i flory. Istotne są również najmniejsze kroki, które podjąć może każdy z nas w codziennym życiu.

A możliwe jest to również w kuchni. Rezygnacja z plastikowej torebki na rzecz ekologicznego woreczka wielokrotnego użytku podczas codziennych zakupów w osiedlowym warzywniaku nie jest jednak szczytem naszych możliwości. Wiele odpadów, które pozostają po gotowaniu można wykorzystać na mnóstwo sposobów. Z niektórych zrobisz naturalne kosmetyki, inne okazać się mogą wspaniałym nawozem do roślin. Czyszczenie obuwia skórką od czerstwego chleba? Obierki od cytryny na kurzajki? Nawóz ze skorupek jajek? Te i inne sposoby zaskoczą Cię i pozwolą na wykorzystanie wielu cennych odpadów, które co dzień lądują w naszych koszach na śmieci.